На українському ринку будівельних матеріалі не так дано з’явився новий вид арматури – склопластикова. Її зараховують до композитної, оскільки для виготовлення використовують волокна із алюмоборсилікатного скла і композитні в’язкі речовини. Матеріал має низку позитивних характеристик і широкий спектр сфер застосування. Зокрема, армування фундаменту житлових, комерційних та промислових будівель.
Арматура зі склопластику в стрічковому фундаменті
Для укріплення стрічкового фундаменту вважають найбільш доцільною заміну традиційної арматури із металу композитною. Саме тут її технічні характеристики проявляються з найкращого боку, а недоліки нівелюються.
Конструкція стрічкового фундаменту передусім працює на стиснення, тому гнучкість склокомпозитних стержнів ніяк не вплине на якість роботи. Низький рівень стійкості до високих температур (більше 600 градусів) теж не є актуальним в цій сфері.
Зазвичай для армування стрічкового фундаменту малоповерхової споруди склопластиковою арматурою використовують стержні товщиною 8 мм – вони еквівалентні металевим 12-міліметровим (за міцністю на розрив).
На початковому етапі здійснюють підготовку опалубки. Якщо арматуру планують використовувати повторно, то варто обгорнути її пергаментом для збереження зовнішнього вигляду. Бажано під час армування використовувати суцільні стержні без з’єднань.
Склопластикову арматуру не можна зварювати, однак форма випуску в бухтах по 100-150 метрів частково компенсує цей недолік. В інших випадках можливе зварювання, якщо на заводі під час виготовлення на кінці прутів закріплюють металеві наконечники. Поперечні з’єднання також фіксують спеціальними стяжками, в’язальним дротом вручну або з допомогою автоматичного пістолета. Безпосередньо на будмайданчику можна відрізати прут необхідної довжини болгаркою.
При такому використанні значно зменшується кількість відходів. Враховуючи цей факт, а також те, що композитна арматура більш міцна на розрив (при рівноміцній заміні можна купити склопластикові прути меншого діаметру), можемо говорити про значну економію коштів.
Композитна арматура для плитного фундаменту
Використання у плитному фундаменті склопластикової арматури нині є спірним питанням. Одні забудовники вважають, що замінювати металеві стержні композитними не можна, оскільки плита може просідати. Інші стверджують, що за використання якісної «подушки» просідань можна уникнути. Тому доводи на тему, чим погана склопластикова арматура у фундаменті не є переконливими. Натомість такі переваги, як стійкість до перепадів температури, низька теплопровідність, невелика вага — очевидні.
Теплове розширення склопластикових стержнів і бетону однакове. Ця властивість на практиці дозволяє уникнути розтріскування бетону під час перепадів температури навколишнього середовища.
Плюсом укріплення фундаменту сіткою зі склопластикової арматури є її стійкість до корозії та агресивного впливу хімічних речовин. З часом у бетоні з’являються мікротріщини, через які волога потрапляє всередину. При цьому композитні прути не псуються, а от металеві окислюються. Бухти дуже зручні під час транспортування та зберігання, особливо важливий цей момент у приватному будівництві, адже невелика бухта поміщається навіть в багажник легкового автомобіля, тоді як для перевезення такої ж кількості металевих прутів необхідна вантажівка.
У кожному окремому випадку використання композитних стержнів для армування фундаменту варто проводити ретельні розрахунки, брати до уваги плюси та мінуси цього будівельного матеріалу.
Комментарии