Перш ніж розпочати безпосередньо ремонтні роботи в кухні, важливо врахувати кілька серйозних моментів. Вони допоможуть правильно розрахувати свій бюджет і сили, уникнути зайвих фінансових витрат.
Розробляємо план приміщення
Необхідно продумати відразу декілька важливих пунктів:
- розміщення точок електрики, водопостачання, газу;
- зробити обмірний план, який дає змогу розмістити на кухні все необхідне: меблі й техніку, розрахувати їхні розміри;
- розташування ліній усіх газових і водопровідних труб, щоб правильно підвести їх до всіх стояків.
Питання безпеки
Обов’язково враховуйте, що газові труби в жодному разі не можна зашивати в стіну та обмежувати доступ до них. Також категорично заборонено здійснювати перенесення будь-якого газового обладнання.
Усе це необхідно робити лише з дозволу експертів газової служби, які займаються обслуговуванням вашого будинку.
У приміщеннях із високим рівнем вологості — у кухні та ванній кімнаті — необхідно встановити вологозахисні світильники й розетки з показником від IP44 і вище.
Плануємо зони зберігання
Враховуйте кількість приладдя, яким ви користуєтеся на кухні. Продумайте полички, шухляди, висувні та звичайні секції, підвісні шафи або відкриті стелажі.
Вибираємо техніку
Насамперед необхідно визначитися з її типом — окрема або вбудована. Перший варіант зручний тим, що можна змінювати локацію холодильника, мікрохвильової печі, кавомашини або посудомийки, зрушуючи їх на кілька сантиметрів або навіть пересуваючи в межах кухні.
Із вбудованою технікою зробити це неможливо. Але вона гармонійніше вписується в загальний інтер’єр.
Обов’язково враховуйте різновиди агрегатів, які вам будуть потрібні. Крім холодильника та плити, в кухні актуальні духова шафа, посудомийна машина, мікрохвильова піч. Це мінімальний набір, який зробить вашу кухню зручною та комфортною. Важливо правильно вибрати тип плити: варильна поверхня може бути газовою або електричною. Усе залежить від того, які комунікації є в будинку. Можна вибрати й комбіновану модель.
Виберіть місця для кожного приладу
Небажаним є сусідство холодильника й плити, варильної поверхні та мийки. Між ними має бути відстань хоча б 20 см. Тут можна влаштувати висувну шухляду або шафку з поличками.
Духова шафа під плитою — класичний варіант розташування. Але якщо площа кухні дозволяє, її можна вбудувати в колону на рівні грудей. Тоді не доведеться нахилятися, щоб відчинити дверцята й перевірити готовність страви.
Якщо є така можливість, холодильник краще розташувати в далекому від вікна кутку. Так на нього потраплятиме менше сонячного світла.
Порада: коли важко самостійно спроєктувати розташування меблів і техніки, краще звернутися до фахівця з дизайну інтер’єру.
Коментарі