Екологічно чисті будівельні матеріали: тенденції та переваги

23 травня 2024, 15:12

Будівництво, як і багато інших промислових галузей, стикається з проблемою забруднення навколишнього середовища. У процесі виготовлення матеріалів, як і під час будівництва будинку, витрачається багато ресурсів і відбуваються викиди в атмосферу. Наслідуючи світові еко тенденції, прогресивні компанії шукають рішення, щоб створювати сталі довговічні будівлі, які не завдають шкоди навколишньому простору.

Проблеми споживання ресурсів у будівництві

У процесі будівництва використовуються невідновлювані ресурси, такі як вода, пісок, камінь та багато іншого. Деякі з них можна замінити на матеріали вторинної переробки, оптимізувати енерговитрати під час їх виготовлення. Наприклад, осп плита з деревних стружок служить чудовим утеплювачем, використовується в покрівельних та фасадних роботах.

Загалом на частку будівництва припадає близько 30% усіх викидів парникових газів, понад 40% світового енергоспоживання, до 30% споживання води та 40% відходів. Використовуючи людський капітал — знання, креативність, розробки та технології, можна забезпечити раціональне, ефективне використання ресурсів.

Технології та інновації для створення екологічних матеріалів

Завдання цього напряму — зниження впливу будівництва на навколишній світ та екологію. Наприклад, для внутрішнього оздоблення приміщень використовується сучасний ламінат, виготовлений з продуктів обробки деревини. Є й інші інноваційні винаходи:

  • грунтоблоки;
  • геокар;
  • керпен;
  • глиняна цегла;
  • рожевий туф;
  • фотоелектричне скло;
  • сонячні батареї;
  • кераміка.

Інтеграція відновлюваної енергії не тільки знижує вуглецевий слід, але й економічно вигідна для забудовників.

Споживацький попит та легалізація екологічних матеріалів

Згідно з дослідженнями, все більше споживачів України віддають перевагу екологічним матеріалам та готові за них платити більше. Забудовники та покупці частіше стали цікавитись зеленим будівництвом, технологіями та інноваціями, що дозволяють скоротити вплив будівельної галузі на навколишнє середовище.

Прикладом може бути розумний будинок, який оснащується автоматизованим освітленням, вентиляцією, температурою, регулює показники під поточні потреби людини. Для обробки сучасних будинків та квартир використовується екологічна клейова суміш для плитки, спеціальні паперові шпалери з рисового паперу або пергаменту, які сертифікуються «Лісовою опікунською радою».

Однак, не всі виробники можуть надати реальний сертифікат із доказами дійсної екологічності матеріалів. Це може призвести до грінвошінга — перебільшеного опису про екологічність продукту. У зв’язку з цим країни ЄС активно працюють над стандартизацією та механізмом перевірок екоматеріалів, щоб привести їх до єдиної відповідності показникам та вимогам.

Вплив екологічно чистих матеріалів на якість та вартість будівництва

Екологічні матеріали можуть знизити вартість будівництва на 10-15%, але для цього необхідно враховувати багато факторів:

  • кліматичні умови;
  • архітектуру споруди;
  • наявні технології;
  • досвід, знання та доступ до екоматеріалів.

Важливою є стимуляція галузі до впровадження та розробки нових матеріалів, інформування широких мас про переваги зеленого будівництва. Це можуть бути податкові пільги, обмеження у використанні певних ресурсів, які негативно впливають на навколишній світ.

Екологічно чисті матеріали вплинуть на якість будівництва, якщо відповідатимуть кільком аспектам:

  • функціональність;
  • конкурентна ціна.

Загалом, на сьогодні екоматеріали вимагають великих вкладень на відміну від традиційних, однак, у довгостроковій перспективі таке будівництво буде популярнішим, що привабить більше споживачів.

Поділитися:
Приєднуйтеся до нас:

Схожі статті

Всі статті

Популярні статті

Всі статті

Коментарі